Sports

TODAY

On deck

TODAY

PREPS

Boys and girls golf: SPSL 4A medalist tournament – Competition at Gold Mountain Golf Course (Bremerton), all day.

Volleyball: SPSL 3A – Auburn Mountainview at Bonney Lake, Enumclaw at Peninsula, Sumner at White River, Franklin Pierce at Lakes, all 7 p.m.

PROS

Thunderbirds hockey: at Kamloops Blazers, 7 p.m. (KKNW 1150 AM).

COLLEGES

Soccer: Green River CC women – at Highline, 2 p.m.

Volleyball: Seattle U – at Gonzaga, 7 p.m. Green River CC – at Lower Columbia (Longview), 7 p.m.

THURSDAY

PREPS

Cross country: SPSL sub-district meet – Races at Fort Steilacoom Park, times TBA.

Boys and girls golf: SPSL 4A state-qualifying tournament – Competition at Gold Mountain Golf Course (Bremerton), all day. SPSL 3A state-qualifying tournament – Site and times TBA.

Girls soccer: SPSL North – Kent-Meridian at Jefferson, 3:30 p.m.; Federal Way at Kentridge, 5:30 p.m.; Tahoma at Kentwood, Auburn Riverside at Auburn, both 7:30 p.m. SPSL 3A – Lakes at Enumclaw, 3:30 p.m.; White River at Auburn Mountainview, Perninsula at Sumner, all 7 p.m.

Volleyball: SPSL North – Kentlake at Kent-Meridian, Kentridge at Auburn Riverside, Tahoma at Federal Way, Jefferson at Auburn, all 7:15 p.m. Nonleague – Kentwood at Rogers, 7:15 p.m.

COLLEGES

Swiming: Washington men and women – vs. Seattle U and British Columbia, King County Aquatic Center, noon.

Volleyball: Seattle Pacific – vs. Alaska Anchorage, Brougham Pavilion (SPU), 7 p.m.

FRIDAY

PREPS

Football: SPSL North – Kentwood at Kentridge, Kent-Meridian at Federal Way, Tahoma at Auburn, all 7 p.m. Nonleague – Jefferson at Curtis, 7 p.m. SPSL 3A – Auburn Mountainview at Lakes, Peninsula at Enumclaw, Clover Park at Sumner, Bonney Lake at Franklin Pierce, all 7 p.m. Nonleague – Foss at White River, 7 p.m.

Girls swimming: SPSL 3A sub-district – Preliminaries, site and time TBA.

PROS

Thunderbirds hockey: at Spokane Chiefs, 7 p.m. (KKNW 1150 AM).

COLLEGES

Soccer: Washington men – vs. UCLA, Husky Soccer Field, 7 p.m. Washington women – at Oregon State, 5:30 p.m. Seattle U women – at Utah, 6 p.m.

Volleyball: Washington – vs. Washington State, Hec Edmundson Pavilion, 7 p.m. Green River CC – vs. Highline, 7 p.m.

SATURDAY

PREPS

Cross country: SPSP 3A sub-district – Races at Fort Steilacoom Park, times TBA.

Football: SPSL North – Auburn Riverside at Kentlake, 7 p.m.

Girls soccer: SPSL North – Auburn at Kent-Meridian, 1 p.m.; Kentwood at Kentlake, Jefferson at Federal Way, both 3 p.m.; Tahoma at Auburn Riverside, 7:30 p.m.

Girls swimming: SPSL 4A sub-district meet – Competition at Curtis HS, time TBA. SPSL 3A sub-district – Finals, site and time TBA.

PROS

Thunderbirds hockey: vs. Everett Silvertips, KeyArena, 7:05 p.m. (KKNW 1150 AM).

COLLEGES

Football: Washington – vs. Notre Dame, Husky Stadium, 5 p.m. (Ch. 4 or ESPN or ESPN2, KJR 950 AM). Puget Sound – vs. Pacific Lutheran, Baker Stadium (UPS), 1:30 p.m. Western Washington – vs. Humboldt State, Civic Stadium (Bellingham), 1 p.m.

Cross country: Seattle Pacific – at GNAC Championships (Yakima), 11 a.m.

Soccer: Seattle Pacific men – at UC San Diego, 7 p.m. Seattle Pacific women – at Northwest Nazarene (Nampa, Idaho), 2 p.m. Green River CC women – vs. Shoreline, Wilson Playfields, 2 p.m.

Volleyball: Seattle Pacific – vs. Alaska Fairbanks, Brougham Pavilion (SPU), 7 p.m. Seattle U – vs. Cal State Bakersfield, Connolly Center (SU), 7 p.m.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 25 edition online now. Browse the archives.