Auburn Shootout Girls Basketball Tournament to tip off this weekend | Updated

  • Thursday, June 6, 2019 12:43pm
  • Sports

Auburn High School hosts its annual summer Auburn Shootout Girls Basketball Tournament at the Bob Jones Gymnasium on June 7-9.

Some of the area’s top high school players and teams will converge at Auburn High School for three days of play. There will be varsity and junior varsity divisions competing on four courts.

Games begin at 4 p.m. Friday, 9 a.m. Saturday, and 10 a.m. Sunday.

General admission is $6 each day, $4 for students and seniors.

===

Schedule – Varsity Division

Pool A: Auburn, Peninsula 2, Puyallup, Graham, White River; Pool B: Auburn Riverside, Kennedy, Interlake, Wilson, Fife; Pool C: Auburn Mountainview, Bonney Lake, Peninsula, Mount Tahoma; Pool D: Thomas Jefferson, Sumner, Enumclaw, Inglemoor, Shelton

Friday, June 7

4 p.m. – Auburn vs. Puyallup (court 1); Auburn Mountainview vs. Bonney Lake (court 2)

5 p.m. – Fife vs. Wilson (court 1); Sumner vs. Thomas Jefferson (court 2)

6 p.m. – Auburn vs. Graham Kapowsin (court 1); Peninsula vs. Bonney Lake (court 2)

7 p.m. – Thomas Jefferson vs. Enumclaw (court 1); Auburn Riverside vs. Kennedy (court 2)

8 p.m. – Puyallup vs. Graham Kapowsin (court 1); Peninsula 2 vs. White River (court 2)

9 p.m. – Kennedy vs. Interlake (court 1); Enumclaw vs. Sumner (court 2)

Saturday, June 8

9 a.m. – Auburn vs. Peninsula 2 (court 1); Sumner vs. Shelton (court 2)

10 a.m. – Enumclaw vs. Shelton (court 1); Peninsula vs. Mount Tahoma (court 2)

11 a.m. – Peninsula 2 vs. Graham Kapowsin (court 1); Inglemoor vs. Sumner (court 2)

Noon – Auburn Mountainview vs. Peninsula (court 1); Mount Tahoma vs. Bonney Lake (court 2)

1 p.m. – Enumclaw vs. Inglemoor (court 1); Auburn Riverside vs. Fife (court 2)

2 p.m. – Auburn Mountainview vs. Mount Tahoma (court 1); White River vs. Graham Kapowsin (court 2)

3 p.m. –Wilson vs. Interlake (court 1); Fife vs. Kennedy (court 2)

4 p.m. – Puyallup vs. Peninsula 2 (court 1); Thomas Jefferson vs. Shelton (court 2)

5 p.m. – Inglemoor vs. Shelton (court 1); Auburn Riverside vs. Wilson (court 2)

6 p.m. – White River vs. Puyallup (court 1); Rogers vs. Fife (court 2)

7 p.m. – Thomas Jefferson vs. Inglemoor (court 1); Wilson vs. Kennedy (court 2)

8 p.m. – Auburn vs. White River (court 1); Interlake vs. Auburn Riverside (court 2)

Sunday, June 9

10-noon – Pool playoffs; 1 p.m. – semifinals; 3 p.m. – championship

More in Sports

Watts Classic attracts big field for a worthy cause

More than 130 teams compete; two-day event raises more than $10,000 for foundation

$35,000 Bank of America Challenge goes to the post Sunday

One of the finest jockeys in track history, 47-year-old Javier Matias is… Continue reading

Summertime sweat

Athletes get, stay in shape with crossfit training, other work at Auburn Mountainview

T-Birds single-game tickets for 2019-20 season on sale

Single-game tickets for the Seattle Thunderbirds’ 2019-20 season are on sale. There… Continue reading

Muncey, Cakewalk score stakes wins

Muncey and hot-riding Javier Matias wore down Harbors Rule in the final… Continue reading

Lucarelli first to 1,000 career wins at Emerald Downs

Crest Drive rolled to a 14½-length victory in race five Sunday to… Continue reading

Auburn Riverside grad part of Oregon state baseball champion coaching staff

Joey Galeno, a 2014 Auburn Riverside High School graduate, recently won an… Continue reading

3on3 Slick Watts Classic hits outdoor courts in Auburn this weekend

The second annual 3on3 Slick Watts Classic basketball tournament returns to the… Continue reading

For You Only winning the Angie C Stakes. COURTESY TRACK PHOTO
WTBOA Lads, Barbara Shinpoch share Sunday spotlight

The Longacres Mile is in the books, but there are nine more… Continue reading

Most Read