High School Scoreboard

BASEBALL

  • Monday, June 2, 2008 7:02pm
  • Sports

BASEBALL

CLASS 3A STATE PLAYOFFS

At Safeco Field

Friday, May 23

SEMIFINALS

Kennewick 4, Issaquah 1

Kelso 5, Meadowdale 1

Saturday, May 24

TROPHY GAMES

Issaquah 7, Meadowdale 2 (3rd-4th)

Kennewick 24, Kelso 12 (1st-2nd)

CLASS 4A STATE PLAYOFFS

At Safeco Field

Friday, May 23

SEMIFINALS

Kentlake 5, Richland 4

Snohomish 3, Olympia 2

Saturday, May 24

TROPHY GAMES

Olympia 1, Richland 0 (3rd-4th)

Snohomish 10, Kentlake 1 (1st-2nd)

SOFTBALL

CLASS 3A STATE TOURNAMENT

At S. End Recreation Area Tacoma

Friday, May 23

FIRST ROUND

Liberty 15, Enumclaw 5

Everett 2, Southridge 0

North Central 2, Auburn Riverside 0

Kennedy 5, Issaquah 2

Newport 3, Capital 1

Bonney Lake 1, Kamiakin 0

Mount Vernon 1, Kelso 0

Timberline 4, Bainbridge 2

QUARTERFINALS

Everett 8, Liberty 0

Kennedy 3, North Central 0

Bonney Lake 2, Newport 1

Timberline 14, Mount Vernon 4

CONSOLATION FIRST ROUND (LOSERS OUT)

Southridge 4, Enumclaw 2

Issaquah 9, Auburn Riverside 4

Kamiakin 3, Capital 0

Bainbridge 3, Kelso 2

CONSOL. QUARTERS (LOSERS OUT)

Southridge 8, Mount Vernon 0

Newport 5, Issaquah 2

Kamiakin 6, North Central 2

Bainbridge 11, Liberty 0 (5 innings)

CONSOLATION THIRD ROUND (LOSERS OUT)

Southridge 3, Newport 2

Kamiakin 5, Bainbridge 1

Saturday, May 24

SEMIFINALS

Kennedy 5, Everett 2

Timberline 6, Bonney Lake 2

CONSOLATION SEMIS (LOSERS OUT)

Everett 1, Southridge 0

Bonney Lake 4, Kamiakin 0

TROPHY GAMES

Everett 2, Bonney Lake 0 (3rd-4th)

Kennedy 5, Timberline 1 (1st-2nd)

CLASS 4A STATE TOURNAMENT

At S. End Recreation Area Tacoma

Friday, May 23

FIRST ROUND

Redmond 10, Jackson 0 (5 innings)

Wilson 8, Woodinville 4

Monroe 2, Central Kitsap 0

Shadle Park 5, Kentlake 1

Richland 2, Puyallup 1

Eastlake 4, Mountain View 0

Stadium 5, Central Valley 1

Rogers-Puy. 2, Marysville-Pilchuck 1

QUARTERFINALS

Redmond 10, Wilson 1

Shadle Park 7, Monroe 1

Eastlake 2, Richland 1 (8 innings)

Rogers-Puyallup 5, Stadium 1

SEMIFINALS

Shadle Park 6, Redmond 0

Eastlake 4, Rogers-Puyallup 0

TROPHY GAMES

Redmond 4, Wilson 0 (3rd-4th)

Eastlake 4, Shadle Park 1 (1st-2nd)

BOYS SOCCER

CLASS 3A STATE TOURNAMENT

At Harry Lang Stadium (Lakewood)

Friday, May 23

SEMIFINALS

Kennedy 3, Mercer Island 2

Camas 1, Lakeside 0

Saturday, May 24

TROPHY GAMES

Mercer Isl. 4, Lakeside 0 (3rd-4th)

Camas 5, Kennedy 0 (championship)

CLASS 4A STATE TOURNAMENT

At Harry Lang Stadium (Lakewood)

Friday, May 23

SEMIFINALS

Bellarmine Prep 3, Eastlake 2

Puyallup 1, Beamer 0

Saturday, May 24

TROPHY GAMES

Eastlake 2, Beamer 1 (3rd-4th)

Bellarmine Prep 2, Puyallup 1 (1st-2nd)

TENNIS

CLASS 3A STATE TOURNAMENT

At Kamiakin HS and Tri-City Ct. Club (Kennewick)

AREA QUALIFIERS

GIRLS SINGLES

Sandy Dennett (Auburn): Lost to Brittney Reed (Kamiakin), 6-0, 6-0; def. Tammy Do (Evergreen), 6-0, 6-0; lost to Rachel Storz (Holy Names), 6-0, 6-1. Did not place.

BOYS DOUBLES

Travis Hanley-Josh Jeter, Auburn: Lost to Mark Shkrebtan-Michael Schaeffer (Sammamish), 6-2, 6-3; lost to Anthony Litchfield-Chris Gravesen (Capital), 6-2, 7-5. Did not place.

GIRLS DOUBLES

Carly Holtgraves-Caroline Craft, Auburn Riverside: Lost to Michele Zemplenyi-Chelsea Bailey (Mercer Island), 6-2, 6-3; lost to Shaleilah Oswalt-Brittany Gjestrum (West Valley-Yakima), 6-3, 6-1. Did not place.

CLASS 4A STATE TOURNAMENT

At Vancouver Tennis Center

AREA QUALIFIERS

GIRLS DOUBLES

Averi Kitsch-Mackenzie Qualls, Jefferson: Def. Cammie Powers-Kelly Irwin (Woodinville), 6-4, 6-7, 10-6 (super tieberaker); def. Mackenzie Bang-Lisa Hamman (Shorewood), 3-6, 6-2, 10-5 (super tiebreaker); lost to Julia Galbraith-Nell Shonnard (Bellarmine Prep), 6-1, 6-0; lost to Tatiana Wood-Amy Scheumann (Wenatchee), 6-2, 6-2. Placed 5th.

TRACK

CLASS 3A STAR TRACK STATE MEET

At Edgar Brown Stadium (Pasco)

AREA PLACERS – GIRLS

100 – 9, Alexi Morton (AMV) 12.70.

800 – 15, Kalee Cipra (AR) 2:26.24.

1600 – 1, Micheal Paulston (Aub) 5:04.17; 9, Chase Lane (AR) 5:15.43.

400 relay – 12, Auburn Riverside 50.23; 14, Aub. Mountainview 50.30.

800 relay – 8, Auburn Riverside 1:46.39; 12, Auburn Mountainview 1:49.26.

Team scores – 25, Auburn 10; T45, Auburn Riverside 1.

AREA PLACERS – BOYS

800 – 6, Seth Rumbaugh (AMV) 1:58.07; 7, Kenny Krotzer (AR) 1:58.96.

1600 – 7, Julian-Blake Cowan (AR) 4:21.53; 14, Krotzer (AR) 4:30.17.

3200 – 8, Cowan (AR) 9:26.94.

Pole vault – 12, Jared Semingson (AMV) 13-6.

Team scores – 38, Auburn Riverside 5; 43, Auburn Mountainview 3.

CLASS 4A STAR TRACK STATE MEET

At Edgar Brown Stadium (Pasco)

AREA PLACERS – GIRLS

300 hurdles – 11, Stephanie Cox (TJ) 46.48.

High jump – 10, Jennifer Wamsley (TJ) 5-2.

Pole vault – 16, Amy Colvin (TJ) 8-0.

Shot put – 1, Sofia Malamura (TJ) 41-2 1/4; 7, Kayla Adams (TJ) 37-9; 12, Unique Taufa’asau (TJ) 34-0.

Discus – 2, Malamura (TJ) 125-9; 15, Adams (TJ) 94-0; 16, Kendra Ansotigue (TJ) 100-4.

Team scores – T13 Jefferson 20.

AREA PLACERS – BOYS

100 – 7, Trenton Pinson (TJ) 11.21.

400 – 5, Pinson (TJ) 50.41.

Pole vault – 11, Wylie Johnson (TJ) 13-6.

Long jump – 13, Ronnielle Battles (TJ) 21-0 3/4.

Team scores – T36, Jefferson 6.


Talk to us

Please share your story tips by emailing editor@auburn-reporter.com.

To share your opinion for publication, submit a letter through our website https://www.auburn-reporter.com/submit-letter/. Include your name, address and daytime phone number. (We’ll only publish your name and hometown.) Please keep letters to 300 words or less.

More in Sports

Former Seattle Sounders Lamar Neagle to coach Federal Way Football Club

Federal Way native looks forward to “giving back to the community that helped raise me.”

Doctor IDs safety measures for youth team sports practices

Before practice begins, parents must understand COVID-19 protective protocols

Pictured: A Mercer Island High School swimmer competes in fall 2019. Washington Interscholastic Activities Association recently announced the girls swim and dive season will be moved to “Season 3,” which begins March 1. File photo
WIAA gives schools option to delay start of prep sports until December

An updated plan moves girls swimming to Season 3 and makes fall cross country an alternate season.

Stock photo
King County announces $600K in grants for youth sports

On July 27, King County announced the recipients of the 2020 Youth… Continue reading

The Todd Beamer Titans football team in Federal Way during a 2019 summer practice. File photo
WIAA modifies prep sports calendar; football moved to spring

Washington’s high school athletics governing body announced its revised plans for the… Continue reading

WIAA delays start dates for fall sports

Football practices to begin Sept. 5, all other sports planned for Sept. 7.

Betting surges at Emerald Downs even without fans in grandstands

Mobile, off-track wagering breaks $1 million on opening day

Emerald Downs changes opening day to June 24

Live racing to return at Auburn track but without fans

COURTESY FILE PHOTO, Emerald Downs
Emerald Downs announces revised 2020 stakes schedule

Racing starts June 22; first featured race Aug. 2

Emerald Downs to open for horse racing June 22

No fans initially at Auburn track; fans can wager from home

FILE PHOTO, Brian Liesse, T-Birds
T-Birds issue ticket refunds, exchanges for cancelled games in Kent

17,000 tickets sold for three March contests at ShoWare Center